Sebarozvoj hrou

Nauč se používať svojho človeka

Poď, zahráme sa. Bude to hra s názvom život a budeme v nej rozvíjať postavu, ktorú nazveme Môj Človek. Aby sa hráč v tejto hre naučil úspešne používať svojho Človeka, musí zvládnuť pár základných schopností. Budeme ich spolu úroveň za úrovňou rozvíjať a všetko si vysvetlíme. Neboj, nebude to nič zložité. Svoju postavu, svojho Človeka, už pridelenú máš. Niekto lepšiu, niekto menej vydarenú. Chápem, že každý by chcel hneď zo začiatku dokonalú postavu, ale to by potom naša hra bola celkom nudná. Poď posunúť hranice tej svojej postavy a zistiť, čo všetko práve Tvoj Človek v hre s názvom Život dokáže. Pôjdeme na to pekne krok za krokom. Ako väčšina hráčov, aj sa vžijeme do našej hry natoľko, že na chvíľku zabudneme na okolitý svet. A to všetko len preto, aby sme si znovu uvedomili, že sa jedná len o hru.

Tipy ku hre

- Život je spoločenská hra. Omnoho viac sa Ti v nej bude dariť, keď vyhľadáš ďalších hráčov prechádzajúcich tou istou úrovňou a vzájomne si pomôžete ju zvládnuť.
- Na zvládnutie každej úrovne je k dispozícii množstvo techník a postupov. Vyber si ten, ktorý Ti bdue pohodlný a bude Ťa baviť. Hru si užívaj a pomôž ostatným, aby si ju tiež mohli užvať.

Prvý level - energia na cestu


Život nie je vôbec jednoduchou hrou a na svoj rozvoj v nej budeš potrebovať dostatok energie. Cieľom prvej úrovne je naučiť sa dobiť si baterky za chodu a získavať dostatok energie na nasledujúce úrovne. Ak by si niekto myslel, že hneď v prvej úrovni sa budeme rozprávať o tom, ako sa naučiť zarobiť prvý milión, tak pŕŕŕŕ. Brzdi a pekne zhlboka sa nadýchni. Ha, ani nevieš ako a prvý level máš skoro zvládnutý.

Rozhliadni sa okolo seba na ďalších hráčov. Množstvo z nich ani poriadne nevie, ako funguje ich Človek. Prijímajú dostatok energie vo forme stravy ale napriek tomu sa často cítia vyčerpaní. Ako je to možné? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Áno, v jedle, ktoré svojim postavám dávajú, je energia uložená. Ale na to, aby ju boli schopní využiť, ju musia zo stravy uvoľniť. Ľudia v tele potravu "spaľujú" a tým telu dodávajú energiu z jedla. K tomu je potrebné ešte niečo. Áno, hádaš správne, je to kyslík z dýchania (ak túžiš po detailoch, nájdeš ich napríklad tu: oxidácia a úloha kyslíku). Preto ľudia bez ohľadu na to, koľko a ako kvalitnej stravy prijímajú, nemôžu mať dostatok energie. A pritom stačí tak málo. Znovu sa naučiť zhlboka dýchať.

Ak chceš skutočne niečo v živote zmeniť, nauč sa najskôr zhlboka dýchať.

Na pár sekúnd sa zamysli ako tráviš svoj deň a ako sa pri tom cítiš. Následne si napíš niekoľko papierových listočkov s textom "zhlboka dýchaj" a rozlož si ich všade tam, kde sa počas dňa pohybuješ. Neváhaj si nastaviť pravidelné pripomienky v telefóne. Jednoducho sprav, čo môžeš, aby sa Ti hlboké dýchanie pripomínalo počas celého dňa. Počas nádychu najskôr roztiahni brucho, následne hrudník a ako posledné nechaj dychom pridvihnúť ramená. Pri výdychu nechaj pôsobiť gravitáciu. Ako prvé nechaj klesnúť ramená, potom hrudník a nakoniec stiahni zľahka brucho. Na plnú kapacitu pľúc, ale pekne zľahka. Kolegovia, priatelia a ani rodina o tom nemusia vôbec vedieť. Skús aspoň tri dni po sebe pri všetkých činnostiach zhlboka dýchať a všímaj si, ako sa Tvoje pocity menia zo dňa na deň.

V prípade, že Ťa zaujalo, čo dokáže obyčajné hlboké dýchanie, neváhaj a zisti si viac o technikách pracujúcich s dychom. Napríklad Pranayama, Wim Hofova metóda, Holotrópne dýchanie (opatrne).

Máš prvý level úspešne za sebou? Gratulujem. Za odmenu si môžeš kúpiť horalku.

Druhý level - nadopuj sa šťastím


Vďaka prehĺbeniu dychu máš viac energie. Na druhej úrovni sa pozrieme na to, ako ňou bežne plytváš a či je s tým možné niečo spraviť. Čo je tou ručnou brzdou, ktorú ideme uvoľniť? Je to Tvoje vlastné telo. Budeme spolu zľahka cvičiť. Nie je potrebné sa báť, nikto po Tebe totiž nechce telo dokonalo vyrysovaného kulturistu ani výkony profesionálneho atléta behajúceho maratóny. Na zvkládnutie druhej úrovne bude potrebný aj strečing, pričom tu tiež nebudem cieľom dávať si nohu za hlavu. Cvičiť budeme len do tej miery, aby sme umožnili telu správne fungovať a neplýtvali energiou.

V prípade, že sa pravidelne venuješ akejkoľvek športovej aktivite, kľudne aj tancu, tak máš s najväčšou pravdepodobnosťou druhú úroveň už zvládnutú. Fajn, nejdeme sa stať kulturistom, atlétom a ani hadím mužom. Tak prečo vlastne a koľko cvičiť? Teraz príde asi prekvapenie. Stačí zosilnieť a vytrénovať kondíciu natoľko, aby sme mali aspoň malú rezervu na činnosti, ktoré bežne robíme. Aby nás tieto činnosti nevyčerpávali. Druhou a ešte podstatnejšou vecou, kvôli ktorej väčšina ľudí potrebuje cvičiť, je správne držanie tela. Správnym držaním tela toti umožníme našej nervovej sústave, aby bola schopná automaticky a efektívne riadiť činnosti Tvojho tela. Nesprávne držanie tela môže vyústiť na tlak stavcov na nervý v mieche a tým časom spôsobiť závažné zdravotné komplikácie.

A prečo do cvičenia zahrnúť aj strečing? Žiť so stuhnutým telom je ako jazdiť so zatiahnutou ručnou brzdou. Vysvetlenie je viac ako len jednoduché. V prípade stuhnutého svalstva a šliach pri každom jednom pohybe potrebuješ energiu nielen k prekonaniu gravitácie ale aj na prekonanie stuhnutosti vlastného tela. Či už len obyčajné postavenie sa zo stoličky alebo chôdza do schodov so stuhnutým telom Ti berie naviac energiu, ktorú môžeš využiť vhodnejčím spôsobom.

Pohyb a cvičenie podporujú tvorbu endorfínu a dopamínu, hormónov šťastia.

Je jedno, aké cvičenie si vyberieš. Stačí mu pravidelne venovať pár minút na to, aby sa Tvoje telo začalo postupne meniť. Pokiaľ chceš zmeniť svoj život alebo dokonca celý svet, najjednoduchšie je začať samým sebou. Dodá Ti to sebavedomie, pretože uvidíš, že Tvoja činnosť niečo mení. Dodá Ti to silo a to nielen fyzickú. Získaš aj psychickú silu, vedomie, že na to máš, pretože za sebou uvidíš výseldky vlastnej práce. A naviac Ťa to nadopuje hormónmi šťastia a budeš chápať, prečo sa všetcia športovci stále usmievajú.

Kľudne môžeš cvičiť doma a nemusíš nikam chodiť. Niekoľkominútová ranná rozcvička po prebudení prekrví celé telo, udrží ho pružné a zlepší náladu bez ohľadu na to, čo Ťa počas dňa čaká. Napríklad sada jógových ásan pomôže s pružnosťou aj so silou strednej časti tela. Presne tak isto ale pomôže sada cvikov z Čchi kungu, Makko-Ho alebo akýkoľvek športový strečing. Ak by som mal vybrať jediné silové cvičenie tela, tak určite odporúčam TOTO CVIČENIE môjho obľúbeného trénera Jeffa (video je anglicky ale na pochopenie cviku nie je potrebné angličtine rozumieť, cvik je navyše ukázaný v rôznych náročnostiach).

Máš za sebou úspešne aj druhý level? Gratulujem. Odmenou Ti tentoraz bude dávka hormónov šťastia od Tvojho vlastného tela, zvýšené sebavedomie a pevnejšie zdravie.

Tretí level - pán v dome


Práve sa deje niečo zaujímavé. Uvedomuješ si to? Pri čítaní tohoto textu ho v Tvojej hlave opakuje nejaký hlas. Počuješ ho? Všimni si, aké má zafarbenie, ako intonuje. Zoznámte sa. Je to Tvoja myseľ. Neboj sa jej položiť otázku. Ona sa rada porozpráva. Poďme sa na ňu teraz pozrieť trochu bližšie.

Po tom, ako v hre na Život získaš viac energie a zároveň ňnou prestávaš plýtvať, sa Tvoja postava stáva a všetko zvláda podstatne ľahšie. Vyzerá to, ako by telo a všetky jeho schopnosti postupne preradili na vyššiu rýchlosť. Lenže Tvojou časťou je aj myseĺ. A pri dostatku energie preradí na vyššiu rýchlosť aj ona. Všetko, čo robila doteraz, robí aj naďalej, len je v tom lepšia. Uvedomuješ si, čo robila Tvoja myseľ doteraz? Bola vycvičeným nástrojom alebo ako taká malá opička skákala od myšlienky k myšlienke a pri bežných činnostiach sa v nej nachádzali veci absolútne nesúvisiace s tým, čo práve robíš? Pokiaľ Tvoja myseľ nebola doteraz trénovaná, je najvyšší čas začať. Keď totiž netrénovaná myseľ dostane dostatok energie, hrozí, že sa nekontrolovateľne rozbehne. Človek začne byť roztržitý a nakoniec ho neschopnosť udržať si koncentrovanú myseľ úplne vyčerpá a dostane sa znovu na samotný začiatok hry.

Pozrime sa na ňu ešte raz z pohľadu úspešných ľudí. Myslí profesionálny šprintér počas behu na to, či nakúpil všetko na víkendovú oslavu narodenín? Alebo na to, čo mu povedala partnerka počas hádky pred týždňom? Všetci sa zhodneme, že by asi nevyhral, však? Úspešní ľudia majú schopnosť plne sa koncentrovať na problém, ktorý práve riešia a nenechávajú sa ničím rozptylovať. Netýka sa to len športovcov, ale aj špičkových manažérov, vedcov, programátorov, umelcov, ... Jeden z rozdielov medzi tými najúspešnejšími a tými menej úspešnými je práve v schopnosti koncentrovať sa na svoju prácu a vypustiť z hlavy všetko ostatné. Máš problémy s koncentráciou? Nezúfa, aj tá sa dá trénovať.

Nástrojom k dosahovaniu úspechu je dokonalá koncentrácia.

Koncentrácia sa trénuje v mnohých oblastiach a na jej tréning sa používajú jednoduché a overené metódy. Najjednoduchším a všadepoužiteľným spôsobom je sledovanie vlastného dychu. Plná koncentrácia na nádych a výdych. Ďalšími spôsobmi tréningu koncentrácie je sústredenie pozornosti na svetlý alebo väčší tmavý bod. Trénovať je možné dokonca aj s akýmkoľvek drobným predmetom. Cieľom tréningu je dočasne presmerovať úplnú pozornosť všetkých zmyslov na sledovaný objekt (dych, bod, predmet).

Štvrtý level - zaslúžený oddych


Prichádza dôležitá úroveň. Hráči ju radi preskakujú, lebo sa týka niečoho, čo považujú za automatické, natoľko prirodzené, že tomu netreba venovať žiadnu pozornosť. Má to jeden háčik. Je síce jednoduchá, ale ak sa jej vyhneš hrozí návrat na úplny začiatok hry. Ak ju vynecháš hrozí, že vyhoríš.

Svojej postave dodávaš množstvo energie, Tvoje telo je flexibilné a silné zároveň. Myšlienky Ti nelietajú ale postupne zisťuješ, že aj tak prichádza únava. Všetko to sebaovládanie a práca z predchádzajúcich úrovní je natoľko náročné, že je potrebná dôkladná regenerácia síl. Je potrebný zdravý spánok. Ruku na srdce, koho spánok v dnešnej dobe plnej stresu je naozaj výdatný? Kto sa budí s úsmevom na tvári? Pritom k tomu stačí málo.

Znie to čudne ale aj na spánok sa dá pripraviť. Prečo je to potrebné? Tvoja postava, Tvoj človek, si počas dňa často prejde mnohými stresovými situáciami. Tie sa do momentu ulahnutia do postele postarajú o stuhnutie mnohých častí tela. Keď človek zaspí, tak sa automaticky neuvoľní ale telu nejakú dobu trvá vyrovnať sa s nahromadeným stresom. Dá sa použiť jednoduchý trik. Telo počas zaspávania uvoľníme vedome. Minimálne zo začiatku sa Ti nemusí podariť procesom uvoľňovania pred zaspaním previesť celé telo. To nevadí. Telo už vie, čo má robiť, a proces dokončí.

Nauč se vypnúť, budeš to ešte potrebovať!

Čo teda robiť? Stačí Ti počas zaspávania vedome venovat 2-3 minúty Tvojmu telu. Ležíš, precítiš prsty na nohách a predstavíš si, že sa rozpúšťajú. To isté sprav s pätami, členkami, kolenami, bedrovými kĺbmi. Po pás postupuj po kĺboch. Od pásu sa zameraj na celé oblasti tela. Uvoľni celú panvovú oblasť, predstav si, že sa rozpúšťa. To isté s celou brušnou oblasťou, hrudníkom, zvlášt možeš uvolniť prsné svalstvo a zvlášť svalstvo na chrbte. Následne zase po jednotlivých kĺboch uvoľni ramená, lakte, dlane a prsty na rukách. Prejdi na krk. Pokožku na hlave. Sánku a čelusť. Lebku. Oči. Celú hlavu. Precíť vnútro hlavy a nechaj rozpustiť mozog.

Po pár dňoch tréningu Ti táto jednoduchá metóda nezaberie viac ako minútu ale potreba spánku sa môže u niektorých ľudí skrátiť aj o dve hodiny. Je možné, že zaspíš už počas uvoľňovania nôh. Vôbec nevadí. Je možné, že uvoľníš celé telo a stále nebudeš spať. Nevadí, pokračuj v uvoľnovaní. Uvoľni ho hlbšie a hlbšie, až ho pocitovo celé rozpustíš. Odmenou za zvládnutie tejto úrovne bude zmenšená potreba spánku a pocit perfektne oddýchnutého tela po spánku.


© Jozef Koláček
2018 - 2024